Aktualności

10 maja br. o godz. 10:00 Instytut Muzyki Akademii Pomorskiej zaprasza do Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku na międzynarodową konferencję: Polska i Ukraina – przestrzenie kulturowe i artystyczne.
Głównym ideowo-teoretycznym założeniem projektu jest konstatacja o (współ) istnieniu przestrzeni kulturowej, w tym artystycznej, pomiędzy Polską a Ukrainą, określającej historyczne zakorzenienia, charakteryzującej współczesne związki (podobieństwa i różnice), oraz wyznaczającej jej kierunki rozwoju, przy dążeniu o zachowanie pokojowych relacji.

Uczestnicy projektu (nauczyciele akademiccy wiodących ośrodków naukowych w Polsce i na Ukrainie), którzy wezmą udział w konferencji międzynarodowej, (Słupsk – 10.05.18), podejmą się dyskusji w następujących obszarach problemowych:

  1. Kultura i sztuka Polski i Ukrainy, jako czynniki kształtujące odrębną tożsamość narodową oraz przestrzeń o wzajemnych związkach.
  2. Wspólna i odrębna historia Polski i Ukrainy i jej odzwierciedlenie w kulturze i sztuce.
  3. Korelacja sztuk w tworzeniu się obrazu narodowego kanonu kulturowego Polski i Ukrainy.
  4. Historyczna i współczesna edukacja artystyczna Polski i Ukrainy, we wzajemnych powiązaniach, z uwzględnieniem wspólnych projektów badań i wymiany naukowo-dydaktycznej.
  5. Kultury ludowe obu krajów, oraz ich miejsce w historycznych i współczesnych procesach budowania etosów narodowych i pogranicza kultur uwypuklającego dialog.
  6. Wielokulturowość w sztuce i edukacji, jako przestrzeń budowania wzajemnych, pokojowych relacji pomiędzy narodami.
  7. Kultura i sztuka w refleksji nad wspólną europejską przeszłością i perspektywami rozwoju Unii Europejskiej.
  8. Kultura globalna i medialna – szanse i zagrożenia dla rozwoju kultur Polski i Ukrainy.

Organizatorem konferencji jest dr Jarosław Chaciński.

Program konferencji

 

Plakat-konferencja-Polska-Ukraina-big

Kontakt

Instytut Muzyki
Akademia Pomorska w Słupsku

ul. Partyzantów 27
76-200 Słupsk


Sekretariat Instytutu
mgr Beata Grabowska
Telefon: 59 842 71 68
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

chopin musical logo medium